Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Skandynawia. hygge. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Skandynawia. hygge. Pokaż wszystkie posty

piątek, 20 stycznia 2017

Za co kocham Skandynawię ?


Kocham Skandynawię miłością bezgraniczną. Najpierw zakochałam się w ich stylu, później w literaturze a teraz zachwycam się na dodatek skandynawskimi widokami.. Marzę o podroży do jednego z państw skandynawskich, ale najbardziej do Szwecji. Kocham
 
  Za Muminki -
po Kubusiu Puchatku to moja ulubiona bajka z dzieciństwa. Uwielbiałam Małą Mi.





 Styl skandynawski we wnętrzach. Biele, szarości i jasne drewno. Nietypowe kształty i ciekawe rozwiązania. Uwielbiam.


Czy ten widok nie nastraja Was optymistycznie ?
Mnie bardzo. Mogłabym godzinami wpatrywać się w to zdjęcie. Może kiedyś uda się tam pojechać i zobaczyć to na żywo?

 Za duńską sztukę szczęścia, czyli hygge. Od kiedy przeczytałam tą książkę w moim domu wprowadzam coraz więcej hyggelling.




 Ikea, czyli szwedzki Znajdziemy w nim meble, dekoracje do domu w skandynawskim stylu. Chyba nie muszę dodawać, że to mój ulubiony sklep?

czwartek, 12 stycznia 2017

Hygge, czyli duńska sztuka szczęścia


 
Na samym początku chciałabym wyjaśnić co to właściwie jest to hygge, o którym ciągle słyszymy od jakiegoś czasu. Definicja hygge znaleziona w książce - ,,(...) słowo pochodzi z prajęzyka staronordyjskiego, w którym ,,hugja" oznacza ,,myśleć" i ,,czuć się zadowolonym" i kojarzy się ze znalezieniem bezpiecznego schronienia i odpoczynkiem oraz nabieraniem energii i odwagi ".

Duńczycy według badań to jedni z najbardziej zadowolonych narodów na świecie. Jak to robią skoro przez większość roku jest u nich ciemno, jest zimno i płacą wysokie podatki? Uprawiają hygge.  Czyli  otaczają się bliskimi osobami, tworzą przytulne wnętrza i cieszą się z drobnych rzeczy.


Jak wprowadzić hygge w naszych domach ?
,,Dom, który jest hyggelig, otacza się ciepłem i spokojem. Czujesz się w nim mile widziany i od progu masz lepszy nastrój".
Podążając zgodnie z zasadami hygge powinniśmy urządzić dom według własnych potrzeb i zgodnie z naszą intuicją. Kochamy gotować ? Poświęćmy dużą uwagę w urządzanie kuchni, żeby można w niej było z przyjemnością gotować. Celebrujmy posiłki przy stole,który jest w centralnym punkcie naszej kuchni. Otaczajmy się przedmiotami, które szczerze nam się podobają i wnoszą pozytywną energię do naszego domu. Wtedy nasi goście mogą nas dobrze poznać i zobaczyć jacy naprawdę jesteśmy.
 
 
A czym dla mnie jest hygge?
- te chwile kiedy w ciepłym domu spoglądam na padający deszcz lub śnieg
- czytanie książek
- wieczory spędzane z moim mężem, najlepiej przy dobrym filmie z kubkiem gorącej herbaty
- to mój kot i pies, którzy zawsze poprawiają mi humor o każdej porze dnia



środa, 11 stycznia 2017

Dzień dobry

Bardzo miło mi powitać na moim blogu. Jeżeli już tu jesteś, zostań na dłużej. Gwarantuję ogromną  dawkę dobrej energii i ciekawej treści. Razem ze mną wyremontujesz dom, przeczytasz ciekawe książki i nauczysz się co to slow life i hyggelig. Odkryjesz ciekawe miejsca w sieci i na świecie. 

Ja nazywam się Edyta,  tworzę kartki okolicznościowe, albumy, przepiśniki. W wolnym czasie poświęcam czas na badanie kultury Skandynawii. Po cichu marzę o podróży do Danii, Norwegii i Szwecji. 

Jeżeli możesz wpadnij znowu.

Edyta